Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W imię dzietności

17 października 2012 | Publicystyka, Opinie | Bartosz Marczuk
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

Chodzi o to, by kobiety nie znalazły się w sytuacji, w której otrzymają długi urlop macierzyński, ale zapłacą za to cenę na rynku pracy – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”

Dłuższy urlop macierzyński i rozbudowana opieka nad dziećmi nie są wystarczającą receptą na nasze problemy demograficzne. Jest to jednak krok w dobrym kierunku. Budowanie systemu, w którym rodzice będą mieli zapewnione realne wsparcie w sprawowaniu opieki nad dzieckiem to likwidacja jednej z ważnych barier, które zniechęcają młodych Polaków do posiadania potomstwa. Obecnie przedszkola są wciąż dla wielu rodzin niedostępne, opłata za opiekę dzieci wciąż idzie w górę. Taki system jest też inwestycją w „jakość" dzieci.  Najmłodsi, którzy chodzą do przedszkola, lepiej radzą sobie na przykład na kolejnych etapach edukacji.

Problem polega na tym, że wydłużając urlopy dla rodziców, musimy unikać sytuacji, w której kobiety znajdą się na cenzurowanym u pracodawców jako osoby znikające z firmy na bardzo długi okres. Może to zaszkodzić zarówno im, jak i wskaźnikowi dzietności.

Drugim problemem, który już sygnalizują samorządy, jest zapewnienie finansowania przedszkoli przez rząd, przy równoczesnym uelastycznieniu zarządzania tymi  placówkami. Ministerstwo Edukacji Narodowej powtarza, że opieka nad dziećmi od trzech do pięciu lat ma być tania i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament