Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie za dyskryminację nie tylko dla pracowników

17 października 2012 | Prawo i praktyka | Aleksandra Minkowicz-Flanek Justyna Bocian

Osoby fizyczne wykonujące zadania poza stosunkiem pracy oraz osoby prawne mogą domagać się rekompensaty szkód za nierówne traktowanie przez zatrudniającego

Ich poziom ochrony jest porównywalny z tym, jaki w tym zakresie przysługuje osobom zaangażowanym na umowę o pracę.

Zleceniobiorcy i samozatrudnieni

Konwencja i rezolucja Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz europejskie dyrektywy wymusiły zmiany w prawie krajowym co do ochrony przed nierównym traktowaniem w miejscu pracy. W Polsce zakaz nierównego traktowania wynika z samej Konstytucji, ale środki ochrony przeciwko działaniom dyskryminującym przewidują także inne regulacje.

Na podstawie ustawy z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (DzU nr 254, poz. 1700, dalej ustawa) zakaz dyskryminacji obejmuje też pozapracownicze formy zatrudnienia. Chodzi tu o pracę (świadczenie usług) realizowaną na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Regulacja ta obejmuje w szczególności zleceniobiorców, wykonawców umowy o dzieło, zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej oraz samozatrudnionych. Ochrona przeciwko nierównemu traktowaniu obejmuje także osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Objęcie zasadą równego traktowania tych podmiotów wynika m.in. z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 grudnia 1999 r. (K 6/99).

Ochrony przeciwko nierównemu traktowaniu udziela się ze względu na płeć, rasę, pochodzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament