Czy zbycie auta to utrata zwolnienia
Zdaniem fiskusa podmioty, które zawarły umowę sprzedaży samochodu, z chwilą dostawy tracą prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług. Taka wykładnia przepisów nie wydaje się jednak prawidłowa
Wyobraźmy sobie, że podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług nabył używany (np. 5-letni) samochód osobowy od kontrahenta posiadającego siedzibę w Polsce. Jeżeli następnie, po roku użytkowania auta podatnik chce sprzedać ten pojazd innemu podmiotowi, może się zdziwić. Organ podatkowy może bowiem uznać, że transakcja ta skutkowała dla podatnika utratą prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Kiedy bez przywileju
Faktem jest, że fiskus w ostatnim czasie forsuje pogląd, że podmioty, które zawarły umowę sprzedaży samochodu osobowego (która to czynność w określonych okolicznościach podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym), z chwilą dostawy tracą prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego uregulowanego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (zwolnienie ze względu na osiągane obroty).
Zdaniem przeważającej części organów podatkowych, sama okoliczność podlegania opodatkowaniu podatkiem akcyzowym samochodów osobowych powoduje, że podatnik zwolniony podmiotowo z VAT, dłużej nie może korzystać z tego przywileju. Jak wynika bowiem z przepisów ustawy o VAT, zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy dokonują dostaw towarów opodatkowanych podatkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta