Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje na zadania własne gmin

17 października 2012 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

Dofinansowanie nie może przekroczyć 80 proc. kosztów. Od tej zasady są jednak wyjątki

– Wojewodowie nie powinni wymagać od gmin 20 proc. wkładu własnego w programie „Wyprawka szkolna" – wyjaśnia Hanna Majszczyk, wiceminister finansów. – W związku z sygnałami o nieprawidłowościach resort finansów przygotuje interpretację przepisów – dodaje.

Wkład wymagany

Jak wynika z przepisów ustawy o finansach publicznych, kwota dotacji na dofinansowanie zadań własnych bieżących i inwestycyjnych nie może stanowić więcej niż 80 proc. kosztów wykonania zadania, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej (art. 128 ust. 2). Zdaniem prof. Cezarego Kosikowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku przepis ten ma mobilizować jednostki samorządu terytorialnego do odpowiednich starań o dochody własne.

– Z jednej strony podział dochodów budżetowych pomiędzy państwo  a samorząd terytorialny powoduje, że np. gminy nie mogą ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament