Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nazwa nie decyduje o znaczeniu informacji

17 października 2012 | Prawo i praktyka | Julia Jarnicka
Julia  Jarnicka aplikant adwokacki w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg
źródło: kancelaria prezydenta rzeczypospolitej polskiej
Julia Jarnicka aplikant adwokacki w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg

Dokumenty potwierdzające, że oferowane dostawy lub usługi spełniają wymagania zamawiającego, mogą być wystawiane przez osoby trzecie, ale również mogą stanowić oświadczenie własne wykonawcy

Ustawodawca przewidział możliwość żądania przez zamawiających dokumentów potwierdzających, że oferowane dostawy lub usługi spełniają jego wymagania. Dokumenty takie mogą być wystawiane przez osoby/podmioty trzecie, ale również mogą stanowić oświadczenie własne wykonawcy.

W tym drugim przypadku rodzi się pytanie, jak rozgraniczyć oświadczenie wykonawcy potwierdzające, że oferowane roboty lub usługi spełniają wymagania zamawiającego od oświadczenia woli stanowiącego treść oferty. Najnowsze orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej pozwala na bardziej precyzyjne określenie tej granicy.

Forma nie ma znaczenia

Decydujące znaczenie dla przypisania waloru treści oferty ma nie tyle nazwa dokumentu, w którym znalazła się usterka, błąd czy niedokładność, co znaczenie danej informacji dla odczytania kształtu zawartego w ofercie oświadczenia woli. W ocenie Izby, również informacje zamieszczone na rysunkach wymaganych przez zamawiającego kształtowały treść oferty, w szczególności w zakresie nieobjętym treścią formularza oferty i specyfikacji technicznej (KIO 838/12).

KIO po raz kolejny potwierdziła, że zamieszczenie informacji w dokumencie innym niż formularz ofertowy jest bez znaczenia dla oceny czy stanowi treść oferty czy też jest informacją potwierdzającą, że oferowane dostawy lub usługi spełniają wymagania zamawiającego. Zasadnicze znaczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament