Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierowca dostaje pensję również za przerwę w pracy

17 października 2012 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Nowacka
LISTA PŁAC IX/2012
źródło: Rzeczpospolita
LISTA PŁAC IX/2012

Choć podczas pauzy między prowadzeniem pojazdu pracownik nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy, ma prawo do wynagrodzenia. Dostaje je w wysokości połowy płacy liczonej jak za czas dyżuru

- Jesteśmy firmą budowlano-transportową. Zatrudniamy kilku kierowców, którzy wykonują kursy do żwirowni, betoniarni po surowce. Zdarza się, że na załadunek czekają nawet kilka godzin i potem, zanim rozwiozą materiały na budowy, upływa już czas pracy. Przez to często dochodzi do występowania godzin nadliczbowych. Czy można wobec nich zastosować przerywany czas pracy, a jeśli tak, to jak go wprowadzić i czy pauza jest płatna? – pyta czytelnik.

Pracodawca może ustalić przerywany czas pracy dla kierowców – wszystkich lub wybranych, jeżeli jest to wygodne i uzasadnione zarówno z prawnego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Przerwy spowodowane takim systemem czasu pracy są opłacane według zasad naliczania pensji za dyżur, ale połową stawki osobistego zaszeregowania – pod warunkiem że taka kwota (godzinowa lub miesięczna) została wyodrębniona.

Specyfika branży

Zasadniczo czas pracy oraz systemy i rozkłady czasu pracy pracowników reguluje kodeks pracy. Ale są też przepisy szczególne, które mają zastosowanie do określonych grup zawodowych i mają pierwszeństwo przed ogólnymi. Dopiero gdy pragmatyki omijają jakąś kwestię, wkraczają zasady kodeksowe.

Dla kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy wykonujących przewóz drogowy czas pracy, w tym systemy, w jakich mogą pracować, określa ustawa z 16...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament