Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poleganie na zasobach podmiotów trzecich w przetargach dwustopniowych

17 października 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Matusiak
Agnieszka  Matusiak radca prawny w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Matusiak radca prawny w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg

Nie ma podstaw do premiowania wykonawców, którzy są w stanie nawiązać współpracę ze znaczną liczbą podmiotów posiadających określone zasoby, kosztem innych samodzielnie dysponujących stosunkowo szerokimi zasobami

Zgodnie z ustawą p.z.p. wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Nie budzi wątpliwości możliwość korzystania z potencjału podmiotów trzecich dla wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Jednak w orzecznictwie KIO pojawiły się rozbieżności co do wykorzystania tego uprawnienia przez wykonawców celem zapewnienia sobie wysokiej pozycji w rankingu wykonawców zaproszonych do dalszego udziału w postępowaniu.

Izba wzięła pod uwagę argumentację, że wykładnia przepisów ustawy p.z.p. nie pozwala zamawiającemu uwzględniać doświadczenia i wiedzy podmiotów trzecich na potrzeby punktacji i ustalenia kolejności w rankingu wykonawców zaproszonych do złożenia oferty. Cel jak i brzmienie przepisów pozwalających na udostępnianie podmiotów trzecich przesądzają o uprawnieniu posługiwania się przez wykonawców zasobami obcymi wyłącznie w celu spełnienia warunków minimalnych udziału w postępowaniu (KIO 331/12, KIO 333/12).

W orzeczeniu tym KIO opowiedziała się za stanowiskiem, zgodnie z którym korzystanie z potencjału podmiotów trzecich jest możliwe, ale tylko celem wykazania spełniania warunków udziału w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament