Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brońmy polszczyzny!

17 października 2012 | Prawo | Krzysztof Uczkiewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Największym zagrożeniem dla języka polskiego są organy powołane do jego ochrony – pisze adwokat

U stawa z 7 października 1999 r.  o języku polskim  (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 43, poz. 999) nakłada na „wszystkie organy władzy publicznej oraz instytucje i organizacje uczestniczące w życiu publicznym" obowiązek ochrony języka polskiego, która polegać ma m.in. na „dbaniu o poprawne używanie języka i doskonaleniu sprawności językowej jego użytkowników". Stwierdzić niestety trzeba, iż obecnie największe zagrożenia dla polszczyzny przychodzą właśnie od strony organów ustawowo powołanych do jej ochrony.

Nie mam tu na myśli  niechlujstwa i pospolitej nieporadności językowej, z jaką niezmiennie od dziesięcioleci zderzamy się  przy  kontaktach z  urzędami i sądami. W końcu zdążyliśmy się z tą uciążliwością  oswoić i traktujemy ją jak coś oczywistego i immanentnego dla   każdej władzy publicznej, przynajmniej w naszym wciąż dopiero dochodzącym do siebie kraju.  Chodzi mi  o szerzenie, zwłaszcza w ostatnim czasie, obcych  polszczyźnie dziwacznych manier językowych, prowadzących do popularyzacji i usankcjonowania  poprzez uzus  elementarnych błędów gramatycznych   i ortograficznych, które popełniane są  i utrwalane zapewne   nawet nieświadomie, a to na skutek nieuctwa i wywołanej nim tolerancji dla każdej nowinki językowej, zwłaszcza gdy jest ona podana drukiem, a jeszcze bardziej – w dokumencie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9363

Wydanie: 9363

Spis treści
Zamów abonament