Jeden nakaz zapłaty w Europie
Funkcjonuje już wspólnotowy instrument prawny, który umożliwia szybkie i tanie dochodzenie bezspornych roszczeń pieniężnych wobec zagranicznych kontrahentów.
Zasady funkcjonowania dodatkowej, fakultatywnej drogi, która ma umożliwiać szybsze i tańsze dochodzenie bezspornych roszczeń pieniężnych wobec zagranicznych kontrahentów, reguluje rozporządzenie (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (dalej: rozporządzenie).
Kiedy można wystąpić
Rozporządzenie ma zastosowanie do sporów w sprawach cywilnych i handlowych, w których w dniu wniesienia pozwu przynajmniej jedna ze stron ma miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie sądu rozpoznającego sprawę.
Podobnie jak w pozostałych rozporządzeniach z zakresu europejskiej procedury cywilnej odebrano możliwość zgłaszania w tym trybie roszczeń zwyczajowo przypisanych do postępowania nieprocesowego (np. ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia). Nie stosuje się go również w zakresie spraw upadłościowych.
Nowością, w porównaniu z dotychczasowym konstruowaniem zakresu zastosowania rozporządzeń, jest jednoznaczne wyłączenie możliwości dochodzenia roszczeń wynik- ających z zobowiązań pozaumownych, chyba że są one przedmiotem umowy między stronami lub nastąpiło uznanie długu albo dotyczą długów oznaczonych, wynikających ze współwłasności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta