Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strefa euro: pociąg odjedzie w 2020

08 stycznia 2013 | Ekonomia | Tomasz Ciszak
źródło: __Archiwum__

Nie należy spieszyć się z przystąpieniem do strefy euro, lecz rozpocząć systematyczne, kompleksowe przygotowania do przyjęcia wspólnej waluty w średnim okresie – ocenia szef Wydziału Integracji Europejskiej w Narodowym Banku Polskim.

Początek roku skłania do refleksji i przedstawiania różnorakich prognoz na przyszłość. Niniejszy tekst jest próbą wstępnej i ogólnej prognozy rozwoju procesu integracji europejskiej (w szczególności integracji gospodarczej w ramach Unii Gospodarczej i Walutowej, czyli strefy euro) w ciągu najbliższych lat. Na tym tle spróbuję także odpowiedzieć na pytanie, czy Polska powinna śpieszyć się z przyjęciem euro.

Decyzje podjęte podczas posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu 2012 r. w porównaniu z propozycjami zamieszczonymi w komunikacie Komisji Europejskiej „A blueprint for a deep and genuine economic and monetary union" z końca listopada 2012 r. czy w raporcie „Towards a genuine economic and monetary union" sporządzonym w grudniu ubiegłego roku pod kierunkiem przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya, stosunkowo mało miejsca poświęcają działaniom na rzecz pełnej unii gospodarczej. Brak w nich także odniesienia do dalszej integracji fiskalnej.

Ostatecznie skoncentrowano się przede wszystkim na działaniach krótkookresowych i nie uzgodniono harmonogramu budowy pogłębionej i rzeczywistej Unii Gospodarczej i Walutowej, który zapowiedziano podczas październikowego posiedzenia Rady Europejskiej. Zakres decyzji podjętych podczas grudniowego szczytu UE pokazuje, iż pogłębianie integracji w ramach UGW na razie prowadzone będzie metodą  małych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9430

Wydanie: 9430

Spis treści
Zamów abonament