Noworoczny sprint legislacyjny
Ekspresowe tempo prac nad zmianami w ustawie o izbach wytrzeźwień stanowi dowód na złą kondycję polskiego procesu legislacyjnego – wskazują prawnicy.
Tempo prac nad nowelizacją ustawy pokazuje również, że w dalszym ciągu mamy poważnie problemy z wykonywaniem przez parlament wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
W kwietniu 2012 r. Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi upoważniający ministra zdrowia do określenia wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.
Trybunał uznał, że to upoważnienie pozbawione jest niezbędnych z punktu widzenia konstytucji wytycznych do wydania rozporządzenia. Za niekonstytucyjny uznano także przepis rozporządzenia (z 2004 r.) ustalający wysokość tej opłaty na 250 zł. Trybunał odroczył przy tym uchylenie tych przepisów o dziewięć miesięcy od opublikowania wyroku, tj. do stycznia 2013 r.
Czas to pieniądz
Zgodnie z postanowieniami regulaminu Senatu, ale także w świetle ukształtowanego zwyczaju parlamentarnego, organem odpowiedzialnym za wykonywanie wyroków Trybunału jest Senat RP, a w szczególności Senacka Komisja Ustawodawcza. W tym przypadku Senat rozpoczął prace nad wykonaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta