Złagodzone przepisy dla banków
David Enrich, GeoffreyY T. Smith, Andrew Morse. Globalne organy nadzoru bankowego rozwodniły kluczowy element planu nowego systemu
Uznano racje banków, które argumentowały, że nowe przepisy są niefunkcjonalne i ryzykowne z finansowego punktu widzenia.
Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, grupa zrzeszająca najważniejszych na świecie urzędników nadzoru finansowego i szefów banków centralnych, złagodził przepisy mające gwarantować, że duże banki będą w stanie przetrwać kolejne kryzysy finansowe i nie zabraknie im gotówki. Regulatorzy ugięli się pod trwającą od dwóch lat intensywną presją ze strony branży finansowej i złagodzili warunki tak zwanego współczynnika płynności oraz opóźnili jego pełną implementację do 2019 roku.
Tak zwane porozumienie Bazylea III, nazywane tak od szwajcarskiego miasta, w którym odbywały się negocjacje, nakładało na banki obowiązek radykalnego wzmocnienia zabezpieczeń kapitałowych i stworzenia idących w biliony dolarów rezerw płynnościowych. Branża bankowa argumentowała, że zmiany te są przesadne i zmuszą ją do radykalnego ograniczenia akcji kredytowej. Organy nadzoru uznały część tych argumentów i zgodziły się opóźnić lub złagodzić wprowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta