Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy korygować koszty, gdy termin płatności jest długi

08 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Dorota Kosacka-Łędzewicz

Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce wprowadziła zmiany w wielu aktach prawnych. Miała ułatwić przedsiębiorcom rozliczenia, a okazuje się, że jej zapisy budzą same wątpliwości.

Nowe przepisy dotyczące zasad korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy dane wydatki nie zostaną uregulowane, wywołują wiele wątpliwości. 20 grudnia 2012 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zostały opublikowane wyjaśnienia „Zatory płatnicze – skutki w podatku dochodowym", których celem jest wyjaśnienie nowych regulacji. Niestety wyjaśnienia te są błędne w zakresie, w jakim odnoszą się do zasad postępowania w przypadku, gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni. Na temat wyjaśnień zamieszczonych na stronie resortu finansów pisaliśmy już w Prawie i Praktyce z 4 stycznia.

Nieuregulowanie należności

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. wprowadzają obowiązek korekty kosztów w przypadku nieuregulowanych wydatków. Zasady postępowania są przy tym uzależnione od ustalonego pomiędzy stronami terminu płatności. Jeżeli termin płatności:

a) jest krótszy niż 60 dni, wówczas zmniejszenia kosztów dokonuje się w momencie upływu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9430

Wydanie: 9430

Spis treści
Zamów abonament