Trzeba określić pola eksploatacji
Korzystając z zasobów Internetu, przedsiębiorca jednym kliknięciem myszką może przystąpić do umowy licencyjnej. Wynikają z tego konkretne obowiązki lub ograniczenia.
Licencja jest to upoważnienie udzielane przez uprawnionego (licencjodawcę) na rzecz podmiotu, który jest zainteresowany korzystaniem z licencji na danym polu eksploatacji. Przedmiotem licencji może być m.in.: patent, wzór przemysłowy, wzór użytkowy, znak towarowy lub dzieło w różnych formach. Przedsiębiorca obecnie najczęściej spotyka się z licencją na użytkowanie dzieła w postaci aplikacji komputerowej.
W Polsce podstawowe kwestie dotyczące umów licencyjnych regulują: ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU 1994 nr 24 poz. 83) i ustawa z 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (DzU z 2001 r., nr 49 poz. 508) oraz kodeks cywilny.
Wyłączne i niewyłączne
Zgodnie z art. 67 ust. 2 ustawy o prawie autorskim wyróżnia się dwa rodzaje umów licencyjnych: wyłączne i niewyłączne. Licencja wyłączna zastrzega wyłączność korzystania z przedmiotu licencji w określony w umowie sposób.
Licencjobiorca zobowiązuje się w takiej umowie do nieudzielania dalszych licencji (sublicencji) innym osobom i podmiotom w danym zakresie, a licencjodawca udziela w danym zakresie licencji wyłącznie temu jedynemu licencjobiorcy. Z kolei licencja niewyłączna pozwala licencjodawcy na udzielanie dalszych licencji w określonym zakresie.
W jakiej formie
Charakter licencji rodzi konkretne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta