Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kodeks pracy nie chroni przed mobbingiem

08 stycznia 2013 | Prawo | Mateusz Rzemek

Ofiary nękania mogą się domagać zadośćuczynienia, gdy już nie są zdolne pracować. Trzeba zmienić prawo, by mogły bronić się wcześniej.

Pracownicy dopatrują się mobbingu już w pierwszym krzywym spojrzeniu kierownika czy mobilizowaniu zatrudnionych do wytężonej pracy. Tymczasem przepisy stawiają wysokie wymagania osobie, która zamierza przed sądem dochodzić zadośćuczynienia z tego powodu.

Wyjątkowe przypadki

Zgodnie z art. 94³ kodeksu pracy mobbing polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej lub powodującym poniżenie, ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Jakby tego było mało, przepisy dają pracownikowi prawo do dochodzenia rekompensaty za mobbing tylko wówczas, gdy spowoduje to u niego poważny rozstrój zdrowia, potwierdzony przez lekarza (najczęściej głęboką depresję czy stany lękowe), lub zmusi go do zwolnienia z pracy z tego powodu.

– Zawarte w kodeksie pracy przepisy dotyczące mobbingu są w praktyce martwe – komentuje Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. – W pierwszych latach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9430

Wydanie: 9430

Spis treści
Zamów abonament