Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odliczyć VAT z zagubionej faktury

08 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Sebastian Bobrowski
Sebastian  Bobrowski dyrektor finansowy  w ogólnopolskim biurze rachunkowym INFAKT
źródło: Rzeczpospolita
Sebastian Bobrowski dyrektor finansowy w ogólnopolskim biurze rachunkowym INFAKT

Zdarza się, że przedsiębiorcy odnajdują dokumenty zakupu sprzed wielu miesięcy, a nawet lat. Nie mogą wtedy potrącić daniny na ogólnych zasadach. Nie oznacza to jednak, że zupełnie tracą swoje uprawnienia w tym zakresie.

Zdarza się, że przedsiębiorca odnajduje fakturę już po złożeniu deklaracji VAT i zapłacie podatku – czasami nawet kilka lat później. Nadal może jednak odliczyć VAT, choć w niektórych przypadkach konieczne jest złożenie korekty deklaracji. Jeśli faktura się nie znajdzie, to można odliczyć VAT z duplikatu.

Trzy okresy do wyboru

Ogólna zasada dotycząca odliczania VAT mówi, że odliczenia z faktury zakupu można dokonać w miesiącu (kwartale) jej otrzymania lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT). Daje to czas maksymalnie trzech miesięcy lub trzech kwartałów na dokonanie odliczenia. Innymi słowy, jeśli w tym czasie przedsiębiorca odnajdzie zagubioną fakturę, to może bez przeszkód odliczyć z niej VAT, tak jak z każdej innej faktury.

Ta ogólna zasada rozliczania VAT wygląda nieco inaczej w przypadku faktur za media, dla których istotny jest termin zapłaty. Takie dokumenty potwierdzające zakup dają prawo do odliczenia podatku w okresie rozliczeniowym, w którym przypada termin płatności (a nie otrzymania faktury) lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.

Czasem konieczna korekta

Często przedsiębiorcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9430

Wydanie: 9430

Spis treści
Zamów abonament