Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy ZUS uzna dzieło za zlecenie

08 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Ryzykowne jest podpisanie zlecenia, gdy wykonawca ma osiągnąć określony rezultat i odpowiadać za jego wady. Nieprawidłowy wybór umowy cywilnej może skończyć się zadłużeniem w ZUS.

Najbardziej popularne umowy cywilnoprawne, na podstawie których może być świadczona praca, to umowa zlecenia i o dzieło. Obie zasadniczo uregulowane są w kodeksie cywilnym.

Często zdarza się jednak, że rozróżnienie, którą z nich należy zawrzeć w konkretnym przypadku, budzi poważne wątpliwości. Rozróżnienie tych umów ma natomiast istotne znaczenie praktyczne. Nierzadko jest to też przyczyną sporów z ZUS. Dlatego warto zwrócić uwagę na zachodzące między nimi różnice.

Staranne działanie

Zgodnie z art. 734 § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej na rzecz dającego zlecenie. Zatem w ujęciu kodeksowym umowa ta jest kontraktem zobowiązującym zleceniobiorcę do dokonania określonej przez strony czynności prawnej.

W myśl art. 750 k.c. przepisy o zleceniu stosuje się jednak także do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane odrębnymi przepisami. Powoduje to, że w praktyce regulacje dotyczące zlecenia mają bardzo szerokie zastosowanie do wszelkich umów o świadczenie usług, które nie są odrębnie uregulowane.

Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Zatem od zleceniobiorcy wymaga się nie tyle uzyskania konkretnego rezultatu, ile dołożenia należytej staranności w wykonywaniu powierzonych mu usług....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9430

Wydanie: 9430

Spis treści
Zamów abonament