Nabywca negocjuje obniżenie ceny
Umowa sprzedaży jest jedną z najczęściej zawieranych umów w obrocie gospodarczym. Gdy stronami są przedsiębiorcy, można dowolnie modyfikować jej postanowienia. Inaczej jest, gdy nabywcą jest konsument.
W jakiej formie
Kodeks cywilny nie przewiduje żadnej szczególnej formy dla umowy sprzedaży, chyba że dla dokonania danej czynności prawnej wymagana jest taka forma. Dla przykładu umowa sprzedaży nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Z kolei umowa sprzedaży przedsiębiorstwa musi mieć formę pisemną z poświadczonymi notarialnie podpisami. Jeśli jednak w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Ustalenia stron
Treścią umowy sprzedaży jest zobowiązanie sprzedawcy do przeniesienia na kupującego własności rzeczy (trzeba opisać ją dokładnie oraz podać jej parametry) oraz wydania mu jej. Kupujący zobowiązuje się zaś rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Dokładnie należy opisać cenę i sposób jej zapłaty. Przy czym sposób zapłaty ceny może oczywiście także być określony w różny sposób: zapłata w całości, wniesienie zaliczki lub zadatku i zapłata pozostałej kwoty przed odbiorem lub pod odbiorze rzeczy, sprzedaż ratalna. Zapłata ceny może zostać dokonana w formie gotówkowej lub bezgotówkowej.
Ważne!
Ustalona przez strony cena powinna odpowiadać rzeczywistej wartości danego przedmiotu. W przypadku zastosowania ceny sprzedaży w wysokości zdecydowanie niższej niż ceny występujące w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta