Jakie są skutki przekazania części produkcji poza specjalną strefę
Inwestor w SSE korzysta ze zwolnienia z CIT od dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na jej terenie. Problem powstaje, gdy zleca on wytwarzanie niektórych wyrobów podmiotowi trzeciemu spoza niej
Inwestorzy w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego w zakresie dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie strefy na podstawie uzyskanego zezwolenia.
Powstaje pytanie, jakie zasady opodatkowania należy stosować w przypadku zlecania części procesu produkcyjnego podmiotowi trzeciemu spoza strefy. W ostatnim czasie pojawiło się niekorzystne stanowisko WSA w Łodzi z 3 lipca 2012 r. (I SA/Łd 667/12) oraz kilka interpretacji indywidualnych, które w sposób nieuzasadniony zmieniają dotychczasowe podejście do tej kwestii.
Co mówią przepisy
Dochody uzyskane z działalności określonej w zezwoleniu strefowym wykonywanej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) są zwolnione z podatku dochodowego do momentu wykorzystania dostępnej puli pomocy publicznej. Oznacza to, że przy kalkulacji dochodów podmiotów strefowych istotne jest ustalenie, które dochody pochodzą z działalności wykonywanej na terenie strefy.
Odzwierciedleniem tej zasady są przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych – DzU nr 232, poz. 1548 ze zm. (dalej: rozporządzenie strefowe).
W § 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta