Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop nie zwalnia z obowiązku lojalności

08 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Patrycja Zawirska

Na wychowawczym podwładnemu wolno podjąć pracę, jeżeli nie wyłącza to sprawowania osobistej pieczy nad dzieckiem. Pracownik musi jednak mieć na względzie wymóg dbałości o dobro dotychczasowego pracodawcy.

Patrycja Zawirska

Urlop wychowawczy to szczególny rodzaj bezpłatnego wolnego. Umożliwia zaopiekowanie się małym dzieckiem. Pracownik nie musi jednak poświęcać się wyłącznie obowiązkom rodzicielskim.

Art. 1862 §1 k.p. pozwala mu na równoległe podjęcie działalności zarobkowej, nauki lub szkolenia, jeżeli nie hamuje to osobistego sprawowania opieki nad pociechą. Podwładny nie musi uzyskiwać na to zgody szefa. Nie ma nawet obowiązku poinformowania go o takim zachowaniu.

Jaka rola

Warunkiem dodatkowej aktywności jest to, aby pracownik nie naruszył celu wychowawczego. Niewątpliwie niezgodne z prawem byłoby podjęcie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, wiążącego się z całodzienną nieobecnością w domu, nawet jeśli w tym czasie dziecko pozostawałoby pod opieką innych osób.

Również praca na pół etatu poza domem jest co do zasady zabroniona. Tak uznał np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 marca 2011 r. (I OSK 2066/10).

Przykład

Pani Marta, asystentka biurowa, w okresie wychowawczego podjęła pracę u innego pracodawcy na umowę na czas określony, w wymiarze 1/2 etatu. Wykonywała ją

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9430

Wydanie: 9430

Spis treści
Zamów abonament