Brak definicji utrudnia rozliczanie podatku u źródła
CIT | Przepisy nie wskazują, co rozumieć przez urządzenia przemysłowe. Przedsiębiorcy muszą jednak pobierać daninę od wypłaconych kontrahentom zagranicznym należności z tytułu ich użytkowania. Pomocne mogą być stanowiska sądów.
Podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski (art. 3 ust. 2 ustawy o CIT). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych przez tych podatników na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychodów:
- z odsetek,
- z praw autorskich lub praw pokrewnych,
- z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,
- z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego,
- za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego,
- za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), – ustala się w wysokości 20 proc. tych przychodów.
Powyższy przepis należy stosować jednocześnie z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które oparte są na Modelowej Konwencji OECD. Modelowa Konwencja OECD w artykule 12 przewiduje opodatkowanie należności licencyjnych >patrz ramka.
Konwencja, na której opiera się większość umów o unikaniu podwójnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta