Czy stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego może być pułapką?
Kiedy spada WIBOR, trudno namówić klienta na płacenie raty o stałej wysokości. Takie rozwiązanie daje jednak poczucie stałości.
Przybywa ofert kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej. Dlaczego w Polsce są one mało popularne, a na zachodzie Europy przeciwnie?
Joanna Żak: Kredyty o stałej stopie procentowej są w Polsce oferowane jedynie przez kilka banków, m.in. przez Deutsche Bank, PKO BP, Getin Noble Bank.
Im dłuższy okres spłaty kredytu ze stałą stopą, tym wyższa marża. Oprocentowanie wynosi od około 5 do ponad 8 procent rocznie
Może to być zarówno przyczyna ich braku popularności, jak i skutek.
Natomiast nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale i w Stanach Zjednoczonych kredyty tego typu są standardem i cieszą się dużym zainteresowaniem.
Tymczasem u nas banki nie promują jakoś specjalnie kredytów ze stałym oprocentowaniem. Dlaczego?
Nie bez znaczenia jest fakt, że proponowane przez wybrane banki oprocentowanie stałe obowiązuje nie przez cały okres kredytowania, a jedynie – w zależności od banku – od 2 do 10 lat. To niestety negatywnie wpływa na atrakcyjność tego produktu.
2–10 lat Na taki okres banki są gotowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta