Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy do zagranicznych kosztów stosować krajowe ograniczenia

08 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Artur Bubrowiecki Daniel Więckowski

CIT. Wydatki przypisane do zakładu osoby prawnej spoza Polski nie podlegają obowiązkowej korekcie tylko wtedy, kiedy dotyczą rozliczeń wewnątrz podmiotu.

W praktyce gospodarczej występują różne sposoby rozliczeń z określonych tytułów pomiędzy centralą a zakładem, jednak wydaje się, że podstawowymi metodami są:

a) alokacja kosztów tzw. ogólnego zarządu (poniesionych przez centralę, ale dotyczących funkcjonowania podmiotu jako całości) do oddziału według określonego klucza alokacji, oraz

b) bezpośrednie poniesienie kosztu na rzecz oddziału (np. w formie zakupu towaru przeznaczonego do dalszej odprzedaży) lub zapłata za fakturę wystawioną na oddział przez centralę.

Takie określenia powodują  jeszcze jedno pytanie. Chodzi o  wydatki poniesione przez centralę zagraniczną, związane z działalnością jej zakładu zagranicznego w Polsce, potrącone z zysku tego zakładu, a więc zaliczone (przypisane) do kosztów uzyskania przychodów zakładu na podstawie noty obciążeniowej. Czy, w celu wykluczenia konieczności zastosowania instytucji obowiązkowej korekty, powinny być one uregulowane przez centralę w terminach określonych w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o CIT?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9506

Wydanie: 9506

Spis treści
Zamów abonament