Sprawcy szkody trzeba udowodnić winę
ORZECZNICTWO | Sąd Najwyższy wykluczył prezentowaną przez dominującą część doktryny możliwość oparcia odpowiedzialności za zalanie lokalu położonego w budynku wielokondygnacyjnym na zasadzie ryzyka.
Po podjętej przez Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów 19 lutego 2013 roku uchwale wydaje się, że wieloletnia niepewność wynikająca z odmiennych poglądów prezentowanych w orzecznictwie Sądu Najwyższego i przez przedstawicieli doktryny prawniczej co do zasady odpowiedzialności za szkodę wynikającą z zalania lokalu położonego na niższej kondygnacji przez posiadacza lokalu położonego wyżej została ostatecznie usunięta. Nowe zasady odpowiedzialności mogą mieć także istotne znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalu położonym w budynku wielokondygnacyjnym.
Zmiana reguł
Sąd Najwyższy uznał, że „Przepis art. 433 k.c. nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji." (III CZP 63/12). Tym samym Sąd Najwyższy opowiedział się jednoznacznie za ukształtowaniem odpowiedzialności użytkownika lokalu położonego wyżej za szkodę spowodowaną zalaniem lokalu położonego na niższej kondygnacji zgodnie z podstawową regułą obowiązującą w polskim prawie cywilnym tj. zgodnie z zasadą winy przewidzianą w art. 415 kodeksu cywilnego. Stanowisko to potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą Sądu Najwyższego orzekającego w zwyczajnych składach trzyosobowych.
Sąd Najwyższy wykluczył zatem prezentowaną przez dominującą część doktryny prawniczej możliwość oparcia odpowiedzialności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta