Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć i prowadzić magazyn konsygnacyjny

08 kwietnia 2013 | Ekspert księgowego | Piotr Przemysław Żak

VAT | Konstrukcja składu może być dużym ułatwieniem dla firm działających w branżach wytwórczych. Zapewnia niezakłócony dostęp do zużywanych w procesie produkcji składników. Trzeba jednak uważać na podatkowe pułapki.

Nierzadko się zdarza, że firmy prowadzące działalność usługową bądź produkcyjną w procesie wytwórczym potrzebują stałego dostępu do określonych materiałów. Często procesy logistyczne i finansowe zorganizowane są w ten sposób, że pewna ilość takich materiałów jest fizycznie dostarczana do magazynu firmy, skąd są one pobierane do produkcji w zależności od aktualnych potrzeb. Do momentu faktycznego pobrania materiałów pozostają one własnością dostawcy. Przejście prawa własności następuje w momencie rozchodu do produkcji.

Jeśli dostawcą takich materiałów jest firma z innego niż Polska kraju Unii Europejskiej, to organizacja takiego trybu dostaw może odbywać się na podstawie instytucji składu konsygnacyjnego. Przyjrzyjmy się jej bliżej pod kątem unormowań wynikających z ustawy o VAT oraz zasad ewidencji księgowej, jaka powinna zostać w tym zakresie zastosowana.

Czemu służy szczególna forma

Magazyn konsygnacyjny to wyodrębnione u podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, miejsce przechowywania na terytorium kraju towarów należących do podatnika podatku od wartości dodanej przemieszczonych przez niego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do tego miejsca, z którego podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE, przechowujący towary, pobiera je, a przeniesienie prawa do rozporządzania tymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9506

Wydanie: 9506

Spis treści
Zamów abonament