Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef musi udowodnić, że podwładny przyczynił się do straty

08 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

UMOWY | Dochodząc od pracownika zapłaty odszkodowania za wyrządzoną szkodę, pracodawca ma wykazać okoliczności uzasadniające jego odpowiedzialność oraz wysokość powstałego ubytku.

Sposób postępowania pracodawcy określa art. 116 k.p.

Ten, kto podczas wykonywania obowiązków służbowych wyrządził szkodę pracodawcy, odpowiada za jej naprawienie według zasad określonych w kodeksie pracy. Są one znacznie słabsze niż zakres odpowiedzialności pracownika w porównaniu do reguł wynikających z kodeksu cywilnego. Dotyczy to zwłaszcza przypadków wyrządzenia szkody z winy nieumyślnej pracownika. Jeśli dochodzi się od niego odszkodowania, to na pracodawcy spoczywa ciężar łącznego udowodnienia szkody i jej wysokości, winy pracownika oraz normalnego związku przyczynowego między powstaniem albo zwiększeniem szkody a zachowaniem pracownika. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 11 września 2012 r. (III APa 20/12).

Jaka wina

Odpowiedzialność materialna zatrudnionych opiera się na zasadzie winy. Kodeks pracy nie definiuje jednak ani pojęcia winy, ani występujących w nim określeń winy umyślnej i nieumyślnej. Dlatego trzeba przy tym sięgnąć do orzecznictwa sądowego. Przyjmuje się, że dla stosunków pracy typowe jest wyrządzenie szkody z winy nieumyślnej. Jest ono zazwyczaj skutkiem niestaranności pracownika w realizowaniu jego obowiązków. Wina nieumyślna może mieć postać lekkomyślności lub niedbalstwa. Ta pierwsza zachodzi wtedy, gdy pracownik przewiduje możliwość wyrządzenia szkody pracodawcy, lecz bezpodstawnie przypuszcza, że tego uniknie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9506

Wydanie: 9506

Spis treści
Zamów abonament