Renta tylko za naukę
ŚWIADCZENIA | Nie wystarczy zapisać się do szkoły, żeby ZUS wypłacał pieniądze po zmarłych rodzicach. Trzeba się aktywnie uczyć i ukończyć kształcenie.
Dziecko (własne, drugiego małżonka albo przysposobione), które ukończyło 16 lat, ma prawo do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach lub opiekunach do czasu ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25. roku życia. Warunek ten nie dotyczy dziecka, które jeszcze przed ukończeniem tego wieku lub nauki w szkole stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji.
Status to za mało
Obowiązek nauki trwa do 18. roku życia. Takiej osoby nie można skreślić z listy uczniów. Natomiast uczeń pełnoletni nie podlega już temu obowiązkowi, choć dalej może się uczyć. Jeśli zaś z prawa tego korzysta, to niewywiązywanie się z obowiązków uczniowskich może wiązać się ze skreśleniem go z listy uczniów.
Nauka w szkole nie ogranicza się wyłącznie do formalnego legitymowania się statusem ucznia, jeżeli faktycznie dziecko nie wykonuje żadnych obowiązków objętych programem nauczania. Ukończenie szkoły – co do zasady – jest efektem pobierania nauki. Zazwyczaj wiąże się z uczęszczaniem do szkoły, czyli z faktem „bycia" uczniem.
O statusie ucznia decydują natomiast tzw. względy formalne, a więc figurowanie na liście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta