Jak przechowywać kopie faktur
Przepisy Dyrektywy 112 nie przewidują bezwzględnego obowiązku przetrzymywania kopii dokumentów sprzedaży w takiej samej formie, w jakiej są wysyłane. Pozostawiają państwom członkowskim decyzję co do wprowadzenia szczególnych wymogów ich archiwizowania. Polski prawodawca nie skorzystał jednak z możliwości odmiennego niż w przepisach unijnych uregulowania tych zasad.
Tak orzekł NSA w wyroku z 7 marca 2013 r. (I FSK 681/12).
Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej szukając odpowiedzi na pytanie: czy w przypadku, gdy oryginał faktury VAT został wystawiony i wysłany do nabywcy towaru w formie papierowej, istnieje możliwość przechowywania kopii faktury w formie elektronicznej. Zdaniem wnioskodawcy ani z ustawy o VAT, ani z rozporządzenia wykonawczego nie wynika, że oryginały i kopie faktur powinny być przechowywane w oryginalnej postaci. Nie wynika także w jakiej formie (tj. papierowej czy elektronicznej) powinny być przechowywane. Jeśli więc ustawodawca tego nie wskazał, to w ocenie spółki, podatnik ma możliwość wyboru czy będzie przechowywał je w formie papierowej, czy elektronicznej. Organ podatkowy w wydanej interpretacji nie podzielił tego stanowiska i uznał, że jedyną właściwą formą jest wersja papierowa. W ocenie organu przechowywanie faktur musi się dokonywać w takiej formie, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta