Opłata motywacyjna nie podlega VAT
Jednokrotna i niepodlegająca zwrotowi kwota wypłacona kontrahentowi, która ma na celu wynagrodzenie go za jego gotowość do przystąpienia do umowy i wykonywania wynikających z niej obowiązków, jest neutralna z punktu widzenia podatku od towarów i usług.
Tak orzekł WSA w Rzeszowie w wyroku z 21 marca 2013 r. (I SA/Rz 89/13 – I SA/Rz 91/13).
W ramach prowadzonej działalności spółka zamierza ponosić na rzecz swoich potencjalnych odbiorców tzw. opłatę motywacyjną. Opłata ta ma na celu wynagrodzenie kontrahenta za jego gotowość do przystąpienia do umowy i wykonywania wynikających z niej obowiązków. Ma ona charakter bezzwrotny, jednorazowy i nie zależy od faktycznego wykonywania umowy handlowej. W związku z tym spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną z pytaniem, czy opłata ta jest wynagrodzeniem opodatkowanym VAT. W ocenie spółki opłata ta nie jest wynagrodzeniem, a gotowość do przystąpienia do umowy nie jest świadczeniem. Spółka wskazała, że opłata ta jest bezzwrotna i nie gwarantuje wykonania obowiązków wynikających z umowy, więc nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Jego zdaniem uiszczenie opłaty zależy od zawarcia umowy i wpływa na wysokość obrotu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta