Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z braku zobowiązania wynika brak zapłaty

08 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Artur Bubrowiecki Daniel Więckowski

INTERPRETACJE | Organy skarbowe uznają, że oddział i centrala to jedna jednostka organizacyjna. Wzajemne rozrachunki między nimi nie powodują zatem skutków w podatkach.

Na podatniku nieregulują- cym swoich długów ciąży obowiązek odpowiedniego skorygowania kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z wpro- wadzonego krytykowaną dziś powszechnie ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji nie- których obciążeń administra- cyjnych w gospodarce (DzU poz. 1342) art. 15b ustawy o CIT. Analogiczne regulacje wprowadzone zostały również do ustawy o PIT.

Z przepisów wynika, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) – kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów (art. 15b ust. 1 ustawy o CIT). Jeżeli zaś termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, to obowiązkowego zmniejszenia kosztów dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia wskazanej kwoty do kosztów uzyskania przychodów (art. 15b ust. 2).

Odliczone od zysku

Powstaje jednak pytanie, jak należy zakwalifikować kwoty zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, które wykraczają poza ramy terminu „zobowiązanie", a w rezultacie nigdy nie zostaną „uregulowane" przez podatnika. Do takiej grupy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9506

Wydanie: 9506

Spis treści
Zamów abonament