Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zima trzyma. Kto na tym zarobi?

08 kwietnia 2013 | Ekonomia | Karolina Baca-Pogorzelska
Choć rekordy sprzedaży soli drogowej nie padły, kopalnie tego surowca mają powody do zadowolenia. Podobnie jak np. sprzedawcy gazu.
źródło: Rzeczpospolita
Choć rekordy sprzedaży soli drogowej nie padły, kopalnie tego surowca mają powody do zadowolenia. Podobnie jak np. sprzedawcy gazu.

Miliony na odśnieżanie i usuwanie awarii energetycznych, 
a w kopalniach zacierają ręce. „Rz" liczy, kto zyska, a kto traci na zimie.

Producenci soli, piasku, węgla i gazu przyznają, że dla nich długa zima to okres żniw. Samorządy w tym roku znacznie przekroczyły budżety na odśnieżanie. Ekonomiści zwracają uwagę, że przez złą pogodę ucierpi gospodarka.

Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK, uspokaja, że nawet jeśli zima obniża wzrost gospodarczy w jednym kwartale, to w kolejnych zmiany będą niwelowane.

– W czasie mroźnej i śnieżnej zimy nie buduje się domów, ale potem firmy nadrabiają te opóźnienia– tłumaczy Kaczor. Tracą firmy budowlane, ich kooperanci, handel, usługi i transport. – W marcu zima mogła obniżyć wartość produkcji przemysłowej o 2 pkt proc. i w skali roku będzie ona niższa o 4 proc. niż rok temu – mówi „Rz" ekonomista.

– Branża budowlana odznacza się dużą sezonowością, więc pogoda ma znaczenie. Zwykle w marcu można już kontynuować prace, a teraz nie. Dlatego wyniki branży za I i II kw. będą słabe. Częściowo sygnalizowały to dane GUS o spadku produkcji budowlano-montażowej – zauważa Adrian Kyrcz, analityk DM BZ WBK:

– Odsunięcie w czasie pewnych prac z powodu pogody nie oznacza, że firmy ich nie zrealizują, jednak ma ono niewątpliwie wpływ na pogorszenie przepływów finansowych w krótkim terminie – przyznaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9506

Wydanie: 9506

Spis treści
Zamów abonament