Czy brać przykład z rozwiązań stosowanych w innych krajach
REGULACJE | Dobrowolna decyzja o przyjęciu certyfikacji może przyczynić się do zwiększenia dozoru nad działaniami w ramach grup kapitałowych.
Po fali spektakularnych skandali w USA w latach 2000–2001, w których uczestniczyły m.in. Enron, Tyco International, Adelphia, Peregrine Systems oraz WorldCom, wprowadzono ustawę SOX. Jej celem było m.in. zapobieganie oszustwom i poprawienie przejrzystości informacji księgowych. Czy w Polsce występuje podobny problem jak ten w USA na początku XXI wieku? Moim zdaniem – tak. Wielokrotnie media donoszą nam o kolejnych wykrytych oszustwach, często w jednostkach, których sprawozdanie finansowe jednak było badane. Choćby ciągle powracający problem jednostek zajmujących się wytwarzaniem i handlem stalą czy wypływy środków ze spółek na konta prywatnych osób. W efekcie prowadzi to do ponoszenia strat przez firmy, ale również przez inwestorów, będących właścicielami ich akcji czy udziałów.
Analiza skomplikowanych oszustw oraz towarzyszące im kontrowersje spowodowały wprowadzenie w USA w 2002 r. ustawy SOX. Była ona odpowiedzią na drastyczny spadek zaufania do rynków finansowych, instytucji finansowych, firm notowanych na giełdzie, a po części także do audytorów. Rygorystyczne założenia ustawy spowodowały, że spółki zrobiły duży postęp pod względem jakości danych ujawnianych w sprawozdaniach finansowych >patrz tabela 1.
PROBLEMY ROZWIĄZANE PRZEZ SOX
konflikt interesów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta