Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

(Nie)legalny weksel

08 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

OBOWIĄZKI | Pracodawca nie ma prawa żądać od podwładnego zabezpieczenia własnych interesów wekslem in blanco. 
Resort pracy twierdzi, że zakaz ten wynika z przepisów kodeksu pracy. Odmiennego zdania jest Państwowa Inspekcja Pracy.

Coraz częściej pracodawcy, chcąc zabezpieczyć np. powierzone pracownikowi mienie, żądają od niego podpisania weksla in blanco. To częsta praktyka stosowana „na wszelki wypadek" przy powierzaniu etatowcowi sprzętu do użytkowania i wyliczenia się z niego – np. drogiego laptopa czy notebooka.

Horrendalne sumy

Problem stosowania weksli w stosunkach pracowniczych dotyczy nie tylko odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi, ale także odpowiedzialności z tytułu naruszenia zakazu konkurencji w trakcie lub po ustaniu stosunku pracy. Jak informują inspektorzy, od podpisania weksla często uzależniane jest zatrudnienie pracownika, a sumy wekslowe sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wszystko dlatego, że pracodawcy jest łatwiej i szybciej dochodzić roszczeń z takiego dokumentu niż przez kierowanie pozwu do sądu pracy o naprawienie szkody. W sądzie pracodawca musiałby dowieść winy pracownika, a nie musi tego robić przy egzekwowaniu należności z weksla. Jeśli wypełni go i zrealizuje, sąd – w postępowaniu nakazowym – może wydać nakaz zapłaty kwoty wynikającej z weksla w ciągu dwóch tygodni.

Reakcja GIP

Państwowa Inspekcja Pracy interweniowała w tej sprawie u ministra pracy już w ubiegłym roku, we wrześniu. Wówczas Główny Inspektor Pracy alarmował, że kodeks pracy nie zawiera regulacji, które wprowadzałaby zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9506

Wydanie: 9506

Spis treści
Zamów abonament