Dodatkowa składka od zlecenia
To, że zleceniobiorca otrzymał w danym miesiącu pensję niższą niż stawka minimalnego wynagrodzenia, nie zawsze oznacza, że nie trzeba za niego naliczyć opłaty na Fundusz Pracy
Za niektórych zleceniobiorców, oprócz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, trzeba również odprowadzać należności na Fundusz Pracy (FP). Wysokość składki na ten fundusz określa ustawa budżetowa. Obecniewynosi ona 2,45 proc. podstawy wymiaru.
Kilka warunków
Składki na FP trzeba opłacać za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, jeśli:
- objęte są – i to obowiązkowo – ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi,
- podstawa wymiaru tych składek to kwota nie niższa – w przeliczeniu na okres miesiąca – od aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia.
Zatem składki na FP nie trzeba opłacać za wszystkich zleceniobiorców. Nie dotyczy to osób, które z umowy zlecenia podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz tych, które do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych ze zlecenia przystąpiły dobrowolnie.
Sam obowiązek opłacania składek emerytalno-rentowych też nie przesądza jeszcze o konieczności dokonywania wpłat na FP. Znaczenie ma bowiem wysokość podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego. Jeśli jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, składki na FP nie trzeba płacić. Jednak nie zawsze chodzi tu o kwotę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta