Komisja Europejska bada łupki
Bruksela zdecyduje, czy poszukiwania niekonwencjonalnych złóż gazu wymagają wspólnotowych regulacji.
Aż 53 proc. odpowiedzi, jakie zostały udzielone na ankietę Komisji Europejskiej dotyczącą rozwoju poszukiwań i wydobycia gazu z łupków na Starym Kontynencie, pochodziło z Polski. To oznacza, że w naszym kraju wypełniono ich ponad 12,5 tys. - Tak duży odzew nie powinien dziwić zważywszy, że nad Wisłą trwają najbardziej intensywne poszukiwania złóż niekonwencjonalnych w Europie – mówi Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Jego zdaniem można też było spodziewać się stosunkowo dużego odzewu z Francji (15 proc. odpowiedzi na ankietę KE) oraz Rumunii (14 proc.), krajów tradycyjnie już przeciwnych poszukiwaniom gazu z łupków. Przy czym ich nastawienie wynika nie tyle z negatywnych doświadczeń uzyskanych na własnym terenie, a z przekonań ideologicznych. Stosunkowo niewielkie, bo kilkuprocentowe, zainteresowanie ankietą wykazali z kolei Estończycy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta