Na gruncie VAT też się może opłacać
Kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty daniny określonej w fakturze od korzystającego, ale nie więcej niż 6000 zł. Ograniczenie to dotyczy każdej należności, która wynika z zawartej umowy i obejmuje wszystkie opłaty składające się na wynagrodzenie leasingodawcy
Podatnicy mają wątpliwości i sądzą, że nie nabywają prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktury wykupu wystawionej przez leasingodawcę z tytułu nabycia samochodu osobowego, gdyż według nich czynność nabycia objęta jest tą samą umową (umową leasingu).
Co jest usługą, a co dostawą towarów
Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za tę usługę jest czynsz. W świetle ustawy o VAT leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi.
Wykup przedmiotu leasingu – samochodu osobowego jest na gruncie przepisów o VAT odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu. Oznacza to, że dokonanie odliczenia (w ramach limitu) od rat leasingowych, nie wpływa na limit odliczenia, z którego podatnik może skorzystać w przypadku wykupu przedmiotu leasingu – samochodu osobowego. Jeśli przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest samochód, to przy wykupie po zakończonym okresie leasingowania podatnik otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę. Może z tej transakcji odliczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta