Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy istotne jest, skąd pochodzą środki na wypłatę premii

06 maja 2013 | Prawo i praktyka | Konrad Turzyński

Spółka, która ustala wysokość zysku netto, a później przyznaje dodatkowe wynagrodzenie pracownikom, jest w gorszej sytuacji niż pracodawca, który nagradza zatrudnione osoby ze środków obrotowych. Naraża się bowiem na spór z fiskusem.

Wypłata pracownikom premii jest jednym ze sposobów promowania ich za efektywną pracę. Co do zasady można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. To dlatego, że dodatkowe wynagrodzenie wpływa na efektywność pracy i motywuje zatrudnione osoby do bardziej wytężonej pracy. Celem wypłaty jest więc zwiększenie przychodów pracodawcy. Spełniona jest zatem zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT definicja kosztów uzyskania przychodów.

Uwaga na wyjątek

Okazuje się jednak, że czasem firma nie zaliczy wypłaconej pracownikom premii do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 kwietnia 2013 r. (II FSK 1692/11 do 1694/11) oraz z kilku orzeczeń go poprzedzających. Sąd odmawiał w nich pracodawcom prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów premii wypłacanej z zysku.

W sprawach rozstrzyganych 16 kwietnia 2013 r. stan faktyczny sprawy nie był skomplikowany. Spór dotyczył pytania, czy wypłata przez pracodawcę premii pracownikom może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Sposób jej wypłaty był określony w zakładowym zbiorowym układzie pracy. Na mocy jego postanowień pracownikom przysługiwała część zysku netto przedsiębiorstwa. Konkretna kwota była przyznawana na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki, która decydowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9528

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament