Jeden wyrok wykonują dwa sądy
Zmiany w kodeksie karnym wykonawczym spowodowały duże zamieszanie. Temu samemu orzeczeniu nadawane są oddzielnie klauzule wykonalności, i to przez zupełnie różne sądy. Generuje to często dodatkowe koszty, które obciążają Skarb Państwa – pisze sędzia.
Jedną z głównych zmian wprowadzonych w Kodeksie karnym wykonawczym, dalej k.k.w. (DzU z 2011 r. nr 240, poz. 1431), obowiązującą od 1 stycznia 2012 roku była nowelizacja w zakresie właściwości miejscowej sądów w postępowaniu wykonawczym co do wykonania orzeczeń po ich uprawomocnieniu.
Od tej daty właściwość ta uległa znacznemu rozszerzeniu, albowiem zgodnie z treścią obecnie obowiązującego art. 3 § 1 k.k.w. sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, jest właściwy również w postępowaniu dotyczącym wykonania tego orzeczenia. Jednakże w stosunku do skazanego lub sprawcy przebywającego w okręgu innego sądu właściwy w postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia jest sąd równorzędny, w którego okręgu skazany lub sprawca ma miejsce stałego pobytu, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta