Niedziela wynika z kodeksu lub przepisów firmowych
Granice czasowe dni powszednich każdorazowo wyznacza zaplanowanie pracy w poszczególnych dobach pracowniczych. Zakres godzinowy niedzieli i święta jest już jednak bardziej sztywny i niekoniecznie pokrywa się z dobą pracowniczą
Zgodnie z ogólną kodeksową zasadą niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Za pracę w niedzielę lub święto uznaje się pracę między godziną 6 w tym dniu a 6 w dniu następnym, chyba że u tego pracodawcy zostały ustalone inne godziny.
Będą trudności
Szef może zatem postanowić w przepisach wewnętrznych, że za pracę w niedzielę i święto będzie się np. uważać wykonywanie obowiązków służbowych między 7 w tym dniu a 7 dnia następnego. Takie dostosowanie godzin niedzieli i święta jest bardzo ważne ze względu na organizację i godziny pracy w zakładzie.
Jednak regulacje wewnętrzne zakładu często pomijają to ustalenie. Powoduje to, że dla rozliczenia czasu pracy osoby wykonującej obowiązki w niedziele oraz święta należy stosować ramy czasowe uregulowane w kodeksie pracy. Niejednokrotnie będzie to jednak powodowało komplikacje i nieświadome naruszanie przez przełożonego przepisów o czasie pracy. Każda bowiem godzina przepracowana przez zatrudnionego w granicach czasowych niedzieli lub święta uprawnia go do odpowiedniej za to rekompensaty.
Pora nocna
Ustalenie granic czasowych niedzieli i święta w firmie powinno korespondować z zakresem pory nocnej obowiązującej u pracodawcy. Może on ją ustalić, wybierając osiem kolejnych godzin z dostępnych 10 pomiędzy 21 a 7. Ustalając porę nocną, należy jednocześnie dostosować jej zakres do granic czasowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta