Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święte krowy i pies Łajka

06 maja 2013 | Publicystyka, Opinie | Jerzy Bielewicz Ryszard Czarnecki
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa

Bankowiec musi być odpowiedzialny za kredyt, którego udziela. Nasze pieniądze nie mogą stanowić dla niego kapitału 
do uprawiania hazardu – piszą polityk i finansista.

Świat finansów i gospodarki czeka w najbliższym czasie kolejne tąpnięcie. Fraza „nie chcemy być złymi prorokami" jest tu nie na miejscu, albowiem symptomy nawrotu kryzysu są oczywiste, a stare przypadłości dają o sobie znać ze zdwojoną siłą. Jak podał „The Economist", do łask powracają instrumenty finansowe, tzw. pochodne, o tajemniczych skrótach CDOs, CLOs, CDS itd., aż do wyczerpania liter w alfabecie.

Tyle że te instrumenty finansowe w 2008 roku były główną przyczyną załamania w sektorze finansowym. Bazują one na statystyczno-matematycznych modelach, nie biorąc pod uwagę – w ocenie ryzyka realiów gospodarczych – choćby kolosalnego dodruku pustych pieniędzy przez banki centralne.

Co by się stało, gdyby banki centralne zakręciły kurek ze świeżą gotówką? Mówiąc barwnym językiem młodych traderów z banków inwestycyjnych londyńskiego City i nowojorskiej Wall Street: ogon zamacha psem... Tym razem tak mocno, że pies poleci w kosmos niczym Łajka. A ów pies to przecież realna gospodarka, od której zależy los Kowalskiego.

Włos jeży się na głowie

Możni tego świata czują pismo nosem. Już wkrótce powiedzą: „A nie mówiliśmy?". Nie przypadkiem spotkanie G20 (plus szefowie banków centralnych), tym razem w Waszyngtonie, debatowało nad reperkusjami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9528

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament