Likwidacja zakładu nie pozbawia przyszłej mamy świadczenia
Jeśli upada zakład, pracująca w nim kobieta w ciąży traci ochronę. Jednak możliwość wymówienia jej angażu nie oznacza, że nie będzie ona miała żadnych środków do życia
Lekarz potwierdza
- Z powodu ogłoszenia upadłości od 1 kwietnia br. spółka rozwiązała ze mną umowę o pracę. Jestem w piątym tygodniu ciąży. Czy mogę ubiegać się o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, jeżeli jestem poniżej trzeciego miesiąca ciąży? Czy podstawa wymiaru zasiłku jest ograniczona?
Prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego powstaje bez względu na to, w którym tygodniu/miesiącu ciąży kobieta została zwolniona (może to być np. drugi tydzień, drugi miesiąc). Warunkiem jest to, aby lekarz stwierdził stan ciąży w okresie zatrudnienia.
Zarówno zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, jak i ten w wysokości zasiłku macierzyńskiego wypłaca ZUS i przysługują one w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru.
Różnica w wysokości podstawy będzie znacząca dla kobiet osiągających wysokie zarobki w okresie przyjmowanym do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Stracą panie będące na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta