Zapłata za udziały możliwa na raty
Przychód należny powstaje dopiero w dacie, kiedy określona kwota przysługującego podatnikowi świadczenia pieniężnego staje się wymagalna i może się on domagać jej zapłaty
Podatnik jest jednym z dwóch wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że zamierza sprzedać swojej udziały. Przeniesienie ich własności na kupującego nastąpi z chwilą podpisania umowy. Cena zostanie jednak rozłożona na trzy raty. Terminy ich płatności przypadną na trzy kolejne lata.
Wspólnik zapytał, w którym roku podatkowym w takiej sytuacji powstanie przychód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce. Sam uważał, że jeżeli w umowie płatność należności zostanie rozłożona na raty, to przychodem należnym w danym roku podatkowym będą tylko te kwoty, których terminy płatności przypadają w tym roku.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. W jego ocenie przychód należny oznacza przysługujący, który się należy. Nie ma znaczenia, że nie został otrzymany....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta