Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rządy nie muszą słuchać rynków

06 maja 2013 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
źródło: AFP

Nie widzę żadnego powodu, aby do strefy euro przyłączyły się Wielka Brytania, Szwecja, 
Szwajcaria czy Polska – mówi prof. ekonomii Jordi Gali na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie 
w rozmowie z Grzegorzem Siemionczykiem.

W 2012 r. deficyt budżetowy Hiszpanii wyniósł 7,1 proc. PKB, sporo więcej, niż Madryt obiecał Brukseli. Rząd nie dość ostro tnie wydatki publiczne i podwyższa podatki?

W tym roku deficyt budżetowy Hiszpanii zgodnie z porozumieniem z Brukselą miał spaść do 4,5 proc. PKB, a w przyszłym do 3 proc. PKB. Sądzę, że hiszpański rząd będzie się starał o więcej czasu na wypełnienie tych celów. W obecnej sytuacji dalsze zacieśnianie polityki fiskalnej byłoby po prostu samobójcze. Próba szybkiego cięcia deficytu tylko podbiłaby stopę bezrobocia, która już dziś sięga 27 proc., i pogłębiłaby recesję. Dotyczy to zresztą nie tylko Hiszpanii, ale innych krajów z południa strefy euro.

A czy program oszczędnościowy, który Madryt prowadzi od kilku lat, przyniósł jakiekolwiek efekty?

Niewątpliwie, niemal z definicji, program ten spowolnił tempo narastania długu publicznego. Gdyby nie został przyjęty, stosunek zadłużenia do PKB byłby dziś wyższy, a przyszłe pokolenia musiałyby płacić wyższe podatki. Pytanie jednak, czy w sytuacji kryzysu społecznego, gdy ponad 6 mln Hiszpanów jest bez pracy, dług publiczny powinien być naszą największą troską.

Deficyt Hiszpanii na rachunku obrotów bieżących wyraźnie zmalał. To nie jest dowód na to, że gospodarka odzyskuje konkurencyjność,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9528

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament