Jaka danina od przechowywania krwi pępowinowej
Tylko tam, gdzie mamy powiązanie z rzeczywistą terapią czy chorobą, możemy mówić o zwolnieniu z VAT określonej usługi bądź transakcji. Taka łączność występuje np. wtedy, gdy trwa leczenie albo gdy jest planowane
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 maja 2013 r. (I FSK 896/11).
Przedmiotem działalności spółki było testowanie, zamrażanie i przechowywanie komórek macierzystych zawartych w krwi pępowinowej.
Przechowywane przez nią komórki mogą być wykorzystane w celach medycznych nie tylko w przypadku bieżącej potrzeby, ale również dla celów przeprowadzenia przyszłej terapii. Spółka uznała, że w związku ze świadczonymi przez nią usługami, będzie jej przysługiwać zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 w związku z art. 43 ust. 17 ustawy o VAT (w stanie prawnym obowiązującym między 1 stycznia a 30 czerwca 2010 r.).
W opinii spółki, spełniała ona bowiem zarówno przesłanki przedmiotowe, jak i podmiotowe dla jego zastosowania (tj. świadczone usługi wchodziły w zakres usług medycznych oraz były wykonywane przez NZOZ – wydzieloną organizacyjnie, wewnętrzną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta