Zestawienie prezentuje zmiany
Wykazanie tylko stanu kapitału własnego na koniec roku może nie być wystarczające dla odbiorców sprawozdania. Jego użytkownicy potrzebują danych o dokonanym podziale zysku netto lub sposobie pokrycia straty za poprzedni okres
Jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obligatoryjnemu badaniu, są zobowiązane do przygotowywania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym (art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Zestawienie to zawiera informacje o zmianach poszczególnych składników kapitału własnego za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
Uwaga! Jeżeli jednostka jest zwolniona z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale, to musi w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do sprawozdania finansowego zaprezentować:
- stan na początek roku obrotowego,
- zwiększenie i wykorzystanie oraz
- stan końcowy kapitałów (funduszy) zapasowych i rezerwowych.
Zestawienie zmian w kapitale własnym dostarcza dodatkowych informacji o pozycjach w kapitale własnym ujętych w bilansie. Bilans pokazuje informacje tylko o stanie kapitału na dany dzień. Zestawienie natomiast pokazuje ruchy w okresie. Mówi ono, z czego wynikają zwiększenia i zmniejszenia kapitału i w jakiej wysokości wystąpiły.
Jednostki sporządzają zestawienie zmian w kapitale własnym zgodnie z wzorem podanym w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości. Jeżeli uznają to za stosowne, to mogą szczegółowość podanego wzoru zwiększyć.
Przykład
ZESTAWIENIE ZA ROK OBROTOWY
Rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta