Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieobecność usprawiedliwiona nie spowoduje obniżenia zasiłku

27 maja 2013 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, często trzeba w niej uwzględnić wynagrodzenie za miesiące nie w pełni przepracowane przez ubezpieczonego. Taką pensję przed jej wyliczeniem należy uzupełnić

W takiej sytuacji pracownikowi uzupełnia się wynagrodzenie do pełnej wysokości. Polega to na ustaleniu wynagrodzenia, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Zasady uzupełniania wynagrodzenia określa art. 37 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Ustawodawca odróżnił w nim uzupełnianie wynagrodzenia przysługującego w stałej miesięcznej wysokości od takiego należnego w zmiennej wielkości.

Przedstawiamy wyjaśnienia dotyczące najczęstszych wątpliwości pracodawców.

KILKA DNI ABSENCJI

- Czy w podstawie wymiaru świadczeń należy przyjąć wynagrodzenie za miesiące nie w pełni przepracowane?

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Gdy nie przepracował jeszcze tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić, przyjmując do obliczeń wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia przed miesiącem, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przez wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku rozumiemy, zgodnie z art. 3 pkt 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9546

Wydanie: 9546

Spis treści
Zamów abonament