Jak legalnie zawiesić billboard
Powieszenie tablicy z reklamą wymaga zgłoszenia staroście, natomiast postawienie jej i trwałe związanie z gruntem – pozwolenia na budowę
Prawo budowlane traktuje reklamę różnie. Wszystko zależy od jej rodzaju. Mogą być więc one: budowlami (art. 3 pkt 3), obiektami małej architektury (art. 3 pkt 4) oraz tablicami i urządzeniami reklamowymi (art. 29 ust. 2 pkt 6).
Jaki montaż
Montaż większości tablic oraz urządzeń reklamowych na budynkach wymaga zgłoszenia. Wniosek składa się do starosty. Dołącza się do niego oświadczenie o tytule prawnym do dysponowania gruntem, a więc przede wszystkim: prawie własności lub użytkowania wieczystego. Niezbędne są także szkice i rysunki, które określą wygląd reklamy oraz sposób jej montażu. Mogą być odręczne. Byleby były czytelne.
Uwaga! Na powieszenie reklamy potrzebna jest czasami zgoda zarządcy drogi. Chodzi oczywiście o te, które znajdują się nad ulicą między budynkami lub znajdują się w pasie drogowym.
Po złożeniu wniosku u starosty należy odczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie starosta nie złoży sprzeciwu, może rozpoczynać pracę. Oznacza to bowiem, że udzielił tzw. milczącej zgody.
Uwaga! Przepisy są bardziej rygorystyczne w przypadku nieruchomości zabytkowych oraz reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. W takim przypadku trzeba koniecznie uzyskać pozwolenie na budowę.
Dmuchańce i banery
Prawo budowlane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta