Można skutecznie walczyć z bólem
Jeśli pacjent nie cierpi, jest bardziej podatny na terapię i leczenie przebiega szybciej.
"Rz": Co w chorobie nowotworowej stanowi dla chorego największy problem?
Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy zdrowie" i inicjator Koalicji na rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z bólem": Zmagania każdego pacjenta z nowotworem są bardzo indywidualne. Każdy inaczej znosi terapię, operacje i ma inną odporność psychiczną. Jednak to, co łączy prawie wszystkich pacjentów onkologicznych, to ból. Ból nowotworowy występuje u większości chorych w zależności od stadium zaawansowania choroby i często jest jednym z pierwszych objawów odczuwanych przez pacjentów. Dlatego tak ważne jest, aby go skutecznie leczyć i nadać temu zagadnieniu odpowiednią wagę.
Dlaczego w chorobie nowotworowej ból odgrywa tak istotne znaczenie?
Badania pokazują, że nawet 91 proc. osób uznaje ból za najuciążliwszą dolegliwość choroby nowotworowej. Podobnie było w moim przypadku, zanim zdiagnozowano u mnie nowotwór z przerzutami, przez wiele miesięcy cierpiałem z powodu uporczywego, nawracającego bólu okolicy krzyżowej. Te objawy skłoniły mnie do konsultacji z lekarzem rodzinnym, a następnie ze specjalistą. Ból nasilał się w nocy i był nie do wytrzymania, mogłem spać tylko na klęczkach. Dopiero po sześciu miesiącach pielgrzymek pomiędzy lekarzami zostałem trafnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta