Zagraniczny VAT można odzyskać
Firma, która chce otrzymać z powrotem zapłacony w innym państwie członkowskim podatek od wartości dodanej, powinna wypełnić wniosek VAT-REF. W niektórych krajach obowiązują jednak minimalne progi zakupów, uprawniające do zwrotu
Procedura zwrotu podatku od wartości dodanej, zapłaconego w innym kraju Unii Europejskiej jest przewidziana w art. 89 ust. 1h ustawy o VAT.
O zwrot VAT zapłaconego w innym państwie członkowskim UE polski podatnik występuje do państwa członkowskiego UE, w którym podatek został zapłacony, ale dokonuje tego za pośrednictwem właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego.
Prawo do wystąpienia z takim wnioskiem dotyczy wyłącznie podmiotów spełniających dwa kryteria:
- podmiotowe – żądający zwrotu musi być podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT,
- przedmiotowe – żądający zwrotu wykorzystał (wykorzystuje lub będzie wykorzystywał) nabyte towary i usługi, w cenie nabycia których zapłacił kwotę podatku od wartości dodanej (a przy imporcie towarów – zapłacił kwotę podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim) do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia podatku naliczonego w Polsce. Uwaga! Konstrukcja ustawy o VAT sprawia, że nie chodzi, rzecz jasna, o możliwość odliczenia podatku od wartości dodanej od kwoty podatku należnego, ale o związek z podlegającą opodatkowaniu działalnością podatnika.
(tak interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2012 r., IBPP2/443-677/12/IK).
Przykład
Firma transportowa kupuje paliwo
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta