Rzeczoznawca tylko w wyjątkowych sytuacjach
Środki trwałe wykonane przez przedsiębiorcę we własnym zakresie powinny być przyjęte do ewidencji w kwocie stanowiącej ogół wydatków na ten cel, poniesionych w czasie inwestycji
Wśród sposobów pozyskania środka trwałego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej warto wskazać na wytworzenie takiego składnika majątku przez podatnika we własnym zakresie. Ten sposób pozyskania składnika majątku – w porównaniu do zakupu – jest rzadziej spotykany. Często jednak występuje w przypadkach związanych z budową obiektów, realizowaną tzw. systemem gospodarczym, co jest praktykowane przez drobnych przedsiębiorców.
Warto zwrócić uwagę na problematykę zasad ustalania wartości początkowej tak pozyskanego środka trwałego, służącego potrzebom firmowym. Zwłaszcza, że poprawne ustalenie takiej wartości wywołuje określone skutki podatkowe w obszarze ustalania kosztów uzyskania przychodów wynikających z dokonywanych odpisów amortyzacyjnych na gruncie regulacji ustawy o PIT bądź ustawy o CIT.
Trzeba bowiem pamiętać, że regulacje tych ustaw przewidują zasadę, że za koszty uzyskania przychodów uważa się odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT z uwzględnieniem regulacji art. 23 tej ustawy (odpowiednio: art. 16a–16m ustawy o CIT z uwzględnieniem art. 16).
Zasadą jest koszt wytworzenia
Zgodnie z art. 22g ust 1 pkt 2 ustawy o PIT (art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT), za wartość początkową środków trwałych oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta